HABERLER / Notice: Undefined variable: d in /home/natpro/public_html/haberDetaylari.php on line 5 Mersin Üniversitesi
Notice: Undefined variable: d in /home/natpro/public_html/haberDetaylari.php on line 6

Öğrenci Gelişim Günleri’nin 3’üncüsü Yapıldı


Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi tarafından üçüncüsü düzenlenen Öğrenci Gelişim Günleri, “Özgür Yaşam” başlığıyla gerçekleşti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte katılımcılara, madde bağımlılığı ve zararları anlatıldı.

 

Öğrenci Gelişim Günleri 26 Şubat Perşembe günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapıldı. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Halis Dokgöz, Doç. Dr. Hakan Kar, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Özge ve Üsküdar Üniversitesi öğretim elemanı Uzm. Psikolog Aslı Zeynep Başabak’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik iki oturum biçiminde düzenlendi.

 

İlk oturumda söz alan Prof. Dr. Halis Dokgöz, bağımlılık yapan, kötüye kullanılan maddeleri anlattı. Ülkemizde en yaygın kullanılan uyuşturucu maddelerin; esrar, sentetik kannabinoidler, amfetamin türevleri (ekstazi gibi),  opiyat türevleri (eroin, kodein gibi) ve kokain olduğunu söyleyen Prof. Dr. Dokgöz, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi 2011 yılı verilerine göre uyuşturucu madde kullanıcı sayısının 12 bin 733 olduğunu belirtti.

 

2013 yılı verilerine göre uyuşturucu madde kullanımında yaş ortalamasının erkeklerde 31, kadınlarda ise 33 olduğunu belirten Prof. Dr. Dokgöz, yine 2013’de ülkemizde 225 erkek ve 7 kadının uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti. Son olarak uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili yasal düzenlemelere değinen Prof. Dr. Dokgöz, 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun ile yeni Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ilgili maddeleri aktardı.

 

Doç. Dr. Hakan Kar da uyuşturucu maddeyi tanımladı ve kişinin madde kullanma alışkanlığından vazgeçememesi, madde kullanamadığında yoksunluk belirtileri (kriz) olması ve maddeye karşı tolerans gelişmesi durumlarında bağımlılıktan söz edilebileceğini belirtti.

 

Etanol’ün içeriği ve vücuttaki emilimi ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Kar, alkolün vücuda yabancı olan ve atılması gereken toksik bir madde olduğunu, bu atılım işleminin yüzde 90’ının karaciğerde, geri kalanının ise idrar yoluyla gerçekleştiğini belirtti. Vücuttaki alkol miktarının solunum ve kan yoluyla anlaşıldığını aktaran Doç. Dr. Kar, vücuttaki alkol miktarının artmasıyla karşılaşılan zarar miktarının da arttığını belirtti.

 

Ucuz olması nedeniyle kaçak içki üreticilerince kullanılan Metanol’un ise odun talaşının distile edilmesiyle elde edildiğini ve endüstride kullanıldığını söyleyen Doç. Dr. Kar, metanolün içki olarak tüketildiğinde körlüğe hatta ölüme neden olabileceğini belirterek sunumunu görsellerle çeşitlendirdi.

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 2013’de değişikliğe uğramasıyla sürücülerin ölçüm cihazlarıyla alkol kontrolü yapılmasına itiraz edemediğini söyleyen Doç. Dr. Kar, alkollü olduğu tespit edilen kişilerin karşılaşacağı cezai yaptırımlarla ilgili bilgiler verdi.

 

Günün ikinci oturumu Prof. Dr. Cengiz Özge’nin “Sigara bağımlılığı” başlıklı sunumuyla başladı. Prof. Dr. Özge,  kişinin sigaraya başladığını ve bir süre sonra fiziksel ve psikolojik nikotin bağımlısı haline geldiğini söyledi.  Tütünün insan yaşamına girişiyle ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Özge,  sigaranın günümüzde silah ve bilişim sektörünün ardından dünyanın en büyük üçüncü endüstrisini oluşturduğunu aktardı. Philip Morris, JapanTobacco ve British American Tobacco gibi dünyanın en büyük üç sigara üretici firmasının 2002 yılı toplam gelirlerinin 121 milyar dolar olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özge,  bunun Arnavutluk, Bahreyn, Belize gibi az gelişmiş 27 ülkenin gayrisafi yurtiçi hâsılalarının toplamından fazla olduğunu kaydetti. Bu durumun pazarı ele geçirme çabalarını ve gerek gizli gerekse açıktan yapılan reklamlarla sigara artışının desteklenmesini beraberinde getirdiğini belirtti.

 

Sigara endüstrisinin hedefinde gelişmekte olan ülkelerin olduğunu aktaran Prof. Dr. Özge, Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde sigara kullanma sıklığının azaldığını buna karşın gelişmekte olan ülkelerin dünya tütün tüketimindeki payının arttığını söyledi. Günümüz ile 2030 yılları arasında tütün nedeniyle 175 milyondan fazla kişinin yaşamını yitireceğinin öngörüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Özge, giderek artan nargile tüketimine de dikkat çekti. Prof. Dr. Özge nargilenin sigaradan 50 kat zararlı olduğu belirtti.

 

Son konuşmacı Uzm. Psikolog Aslı Zeynep Başabak ise “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” başlıklı bir sunum yaptı. Bağımlılık nedir, nasıl gelişir ve doğru bilinen yanlışlar nelerdir sorularını yanıtlayan Uzm. Başabak, insanların neden madde kullandığı, risk gruplarının neler olduğu ve hangi gruplarda madde kullanımı riskinin daha fazla olduğu konularına açıklık getirdi.

 

Her sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan konuşmacılara Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cem Ali Gizir tarafından birere teşekkür belgesi takdim edildi.

Çukurova Üniversitesi © 2015. Tüm hakları saklıdır.